Асоціація кримських татар Канади та Культурний комітет «Крим-Канада» провели у Торонто захід до 81-ї річниці депортації кримських татар

На заході були присутні дипломатичні представники та гості з азербайджанської, турецької, киргизької та тибетської громад

Асоціація кримських татар Канади та Культурний комітет «Крим-Канада» провели у Royal Theatre у Торонто захід, присвячений 81-й річниці депортації кримських татар 1944 року.

На заході були присутні дипломатичні представники та гості з азербайджанської, турецької, киргизької та тибетської громад.

Серед почесних гостей був депутат парламенту Канади Іван Бейкер, якого привітали з нещодавньою перемогою на виборах та подякували за його активну позицію, зокрема, за подання важливої парламентської ініціативи з прав кримських татар. Генеральний консул України в Торонто Олег Ніколенко також виступив зі словами підтримки кримськотатарського народу та боротьби за визволення Криму.

На заході відбувся показ художнього фільму «Чужа молитва» режисера Ахтема Сеїтаблаєва. Ця стрічка ґрунтується на реальній історії кримської татарки Саїді Аріфової, яка, ризикуючи власним життям, рятувала єврейських дітей під час нацистської окупації Криму.

У фойє кінотеатру також було представлено невелику виставку дитячих малюнків на тему депортації, створених дітьми з кримськотатарської діаспори в Канаді. Наприкінці вечора кожен гість отримав маленький подарунок – пакетик із висушеною кримською трояндою та олією троянди, привезені з Криму до Канади.

«Сьогодні, як і 1944-го, кримські татари зазнають утисків в окупованому Криму. Навіть у Канаді багато наших нових членів громади бояться відкрито приєднуватись – тому що їхні рідні досі там, під тиском. Але наша культура і справді – непереборні», – наголосила президент Культурного комітету «Крим-Канада» Ельвіра Ірсай.

18 травня в Україні та світі згадують про жертви депортації кримськотатарського народу з Криму 1944 року. У цей день із півострова було відправлено перший ешелон кримських татар. Усього було депортовано близько 200 тисяч людей.

Цього дня відбуваються жалобні заходи вшанування жертв депортації кримськотатарського народу з Криму.

Згідно з ухвалою Верховної Ради України, день 18 травня оголошено Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

9 жовтня минулого року Верховна Рада України закликала уряди та парламенти іноземних держав визнати депортацію кримських татар із Криму у 1944 році актом геноциду кримськотатарського народу.

18 грудня 2024 року Сенат Чехії визнав депортацію кримських татар 1944 року геноцидом. За це рішення проголосували 70 із 74 зареєстрованих сенаторів.

У середині жовтня минулого року повідомлялося, що парламент Естонії схвалив заяву про визнання депортації кримськотатарського народу радянським режимом 1944 року актом геноциду.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в інтерв'ю Радіо Свобода повідомляв, що влада Чехії пообіцяла використати свій вплив для того, щоб переконати інші країни визнати депортацію кримськотатарського народу 1944 року геноцидом.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Депортація: «Операцію... почати на світанку 18.5.44»

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.