Вже два десятиліття в Україні кожного третього четверга травня відзначається Всесвітній день вишиванки. Українська вишиванка, як і писанка, є одними з найвідоміших символів української культури і мають насправді тисячолітню історію. У Криму історія української вишивки, звісно, не така тривала. Проте кримчани можуть похвалитися наявністю власної самобутньої – кримської – школи української народної вишивки.
Її родоначальницею та багаторічною хранителькою була Віра Сергіївна Роїк (з родини Сергія та Лідії Сосюрків), кримська майстриня народної творчості, яка володіла 300 видами технік вишивання народів світу, але повністю присвятила своє життя українській народній вишивці.
Герой України Віра Роїк – легендарна майстриня-вишивальниця із Сімферополя, засновниця школи української народної вишивки у Криму, заслужений майстер народної творчості України, фото Володимира Притули, 2010 р.
Віра Сосюрко народилася 12 (25 за новим стилем) квітня 1911 року в місті Лубни Полтавської губернії Російської імперії. Пізніше там же в артілі вишивальниць освоїла техніку роботи з нитками на полотні.
Набір наперстків Віри Роїк у Музеї української вишивки ім. В. Роїк, Сімферополь, 2021 р.
У Криму Віра Роїк жила з 1952 року. Вона розповідала, що з перших днів перебування на кримській землі поставила собі за мету створити тут місцеву школу української народної вишивки.
Вишиті Вірою Роїк традиційні українські рушники в Музеї української вишивки її імені у Сімферополі
Віра Роїк створювала гуртки вишивки, викладала вишивку в різних школах Сімферополя, брала участь у міських, кримських, республіканських, всесоюзних і міжнародних виставках.
Вадим Роїк біля портрету матері Віри Сергіївни, квітень 2011 р.
Як розповідав її син Вадим Роїк, вона шукала по всьому Кримському півострову творчих людей, здатних стати вишивальницями. Всю цю організаційно-методичну роботу Віра Сергіївна зробила сама, об'їздивши весь півострів, побувавши в його найвіддаленіших куточках. І це незважаючи на інвалідність, безліч хвороб, які дошкуляли їй усе життя після важкої контузії в роки Другої світової війни.
Кримська вишивка в Музеї імені Віри Роїк
За словами Вадима Роїка, разом зі своїми кримськими ученицями, за активної участі чоловіка Михайла Стратоновича та мами Лідії Еразмівни Сосюрко, їй вдалося здійснити свій масштабний задум – створити у Сімферополі музей народних умільців, а згодом – пересувний салон живопису самодіяльних художників.
Роботи Віри Роїк
Але головним підсумком тривалого творчого життя та діяльності Віри Роїк, як вона ділилася з автором, було створення Кримської школи української вишивки. Її слідами пішли сотні учениць, у тому числі і її внучка Аліна та правнучка Юля.
Роботи Віри Роїк
Перша персональна виставка робіт Віри Роїк відбулася у виставковій залі Спілки художників Криму в лютому 1974 року. Загалом упродовж життя майстрині пройшло понад 260 виставок її творінь у різних країнах світу.
На виставці вишиванок Віри Роїк та її учениць, квітень 2011 р.
У 1999 році Віра Роїк перша серед кримських художників отримала почесне звання «Заслужений художник АР Крим». У 2006 році президент Віктор Ющенко відзначив майстриню званням Героя України з врученням ордена Держави. Пізніше вона стала почесною громадянкою Сімферополя, а також міст Лубни та Кобеляки на її рідній Полтавщині.
У Музеї української вишивки імені Віри Роїк
Віра Роїк померла у віці 99 років 3 жовтня 2010 року в Сімферополі, місті, де вона прожила майже шість десятиліть і де на її честь названо площу та вулицю.
Пам'ятник на могилі Віри Роїк, Абдал, Сімферополь
У грудні 2012 року, коли Віри Сергіївни вже не було з нами, у Сімферополі було урочисто відкрито Музей української народної вишивки її імені. На цій виставці також були представлені роботи її учениць та учнів – онучки Аліни Воронової, правнучки Юлі Абрамової, її учениць Євгенії Жукової з Джанкоя, Тамари Бєліч, Галини Дмитрієвої, Валентини Зіненко, Світлани Лавренко, Валентини Носенко із Сімферополя, Юрія Савки з Луцька та Ніни Сгойчової з Мелітополя.
«Пісні, гаптовані нитками» – книга Віри Роїк, фото 2018 р.
Після анексії Росією Криму музей імені Віри Роїк було перетворено на невелику виставку «кримської вишивки» при Кримському етнографічному музеї.
Видатна українська вишивальниця з Криму, герой України Віра Роїк
І на тім рушникові: в музеї української вишивки імені Героя України Віри Роїк у Сімферополі (фотогалерея)
Your browser doesn’t support HTML5
Святкування Дня вишиванки в Сімферополі (відео)
Кримський подвиг українки Віри Роїк (фотогалерея)
Згадуємо, як це було: Євпаторія у вишиванках за пів року до анексії (фотогалерея)
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN.